BEMELEGÍTÉS
Nem lehet elégszer hangsúlyozni a bemelegítés fontosságát.
Reggel ébredés után sem indulunk el pizsamában, kócosan dolgozni, hanem felkészülünk, hogy testileg, lelkileg is teljesíteni tudjunk, így a testmozgás előtt is szükséges a terhelése való ráhangolódás, a bemelegítés végzése. Ellenkező esetben jó eséllyel kockáztatjuk a sérülést.
A bemelegítés lehetővé teszi az általános biológiai, fiziológiai, pszichikai készlenléti állapot létrehozását a fokozott terhelésre, edzésre. A szervezet nyugalmi állapotból való fokozatos átvezetése egy terheléses állapotba.
Fő „támadáspontok” a bemelegítés során:
A bemelegítés élettani hatásai
Bemelegítés hiányában
Bemelegítés közben elkövethető hibák
Fajtái
Időtartama függ:
Mire figyeljünk a hidegben végzett mozgás során
Öltözködés télen!
Fontos figyelembe venni azt, hogy hol és milyen időjárási viszonyok mellett végezzük a bemelegítést, edzést és annak megfelelően válasszuk ki a ruhadarabokat.
A hideg téli napok miatt nem kell lemondani a kinti, szabad levegőn végzett edzésről. Réteges öltözködés javasolt a hideg időben. Az alsó réteg légáteresztő legyen, ami nem csak felszívja a nedvességet, de el is vezeti. A következő réteg ruha melegebb, de szellőző nadrágot és felsőt érdemes választani. A nadrág legyen hosszú, védje a bokaízületet. A hidegben még nagyobb jelentőséggel bír a bemelegítés, hiszen ilyenkor még merevebbek az izmok, olyan, mint a rugalmatlan gumiszalag.
Folyadékpótlás
A folyadékpótlásról hideg időben sem szabad megfeledkezni. Edzés előtt, után és közben is.
Légzéstechnika
Mozgás közben csukott szájjal, orron keresztül lélegezzünk. Az orr nyálkahártyája szűri a belélegzett levegőt és ami még fontos, hogy van ideje felmelegedni a levegőnek. Edzés közben ahogy nő az intenzitás egy idő után a megnövekedett oxigén igényt pótolni kell, így szájon át is veszünk levegőt, ám ezt érdemes minél jobban késleltetni.
A bemelegítést életkornak és fizikai állapotnak megfelelően végezzük.
Bemelegítő gyakorlatsor súlyzós, saját testsúlyos edzés előtt
Bemelegítő gyakorlatsor futás előtt
Készítette:
Lőrinc Klaudia
Wernerné Eszter Rita
„Az ünnep Isten ajándéka, mint a többi nap, s arra való, hogy hétköznapi mivoltunkból kivetkőzve tiszteljük önmagunkban az embert.” (Wass Albert)
Az ünnepek megélése:
Az ünnep szavunk eredeti jelentése erősödik, hízik, amit regenerációnak vagy feltöltődésnek is fordíthatunk. Az ünnep egy közösségi élmény, amely meghatározott rítusok és hagyományok szerint zajlik és célja egy közösség vagy család összetartásának elősegítése. Ezek az alkalmak fontos, emlékezésre indító események. Tekinthetünk rá úgy is, hogy a közösség és a család az ünnepek által kijelöli a befelé fordulás (introverzió) és a kifelé fordulás (extroverzió) kereteit és ezzel kontrollált határok között biztosítja az ember lelki szükségleteit és stabilitását. Az ünnepek alkalmával a befelé fordulás egyfajta önelemzést, önismeret átvizsgálását, egyfajta lelki önleltározást is jelenthet. A szertartások, rítusok, szokások, hagyományok lelki hatása, hogy strukturálják az életet azzal, hogy felkínálnak egy rendet, egy normát, vagyis egy igazodási pontot az egyén számára. Olyan kérdésekkel foglalkozhatunk ebben az időszakban, mint pl. hol tartok most éppen az életemben, mi az életem célja, mik a jelen feladataim, milyenek a társas kapcsolataim, stb.? Az ünnepek tudatosabb megélése és ezekre adott érzelmi reakciókra való odafigyelés segíti a lelki egészség megtartását.
Az ünnepek pozitív és negatív hatásai:
Az ünnepek és különböző szertartások pozitív hatása személyiségünkre több szinten is megjelenik. A rítusok hatására az egyén identitása megerősödik, a közösség, család, barátok összetartó ereje növekszik, az egyén biztonságérzete fokozódik, a mindennapi szorongások csökkennek. Lelki szempontból az ünnepek hívatottak részben ellensúlyozni a negatív életérzéseket. Az ünnepek adhatnak olyan kiemelkedő pozitív élményt, amely tartósan bevésődik az emlékezetbe, erőforrásként megjelenve az ember személyiségében.
A mindennapi fáradtságaink, kimerültség miatt a pozitív hatásai ellenére nehéznek és gondterheltnek is megélhetjük az ünnepi időszakot, kifejezetten télen, amikor a hideg, nyirkos időjárás és rövidebb nappalok miatt alapból is borúsabban láthatjuk a hétköznapokat. Érzékenyen érintheti az ünnepi időszak a felfokozott hangulatával, érzelmességével a pszichiátriai megbetegedésekben, pl. hangulatzavarokban, szorongásos zavarokban szenvedőket, ahogyan a szenvedélybetegeket és a közelmúltban veszteséget szenvedett gyászolókat is. Fokozott figyelemmel kell lennünk az ünnepi időszakban megnövekedett öngyilkossági veszélyre: érintettségünk esetén lelki elsősegélyvonalakon jelentkezhetünk, vagy hozzátartozóként szaksegítséget érdemes igénybe vennünk. Sokan érintettek lehetnek az ünnepek után jelentkező depressziós állapotban, ami lehangoltsággal, ürességérzéssel, fáradtsággal, nyugtalansággal járhat – ezek az érzések idővel oldódnak, ahogyan visszatérnek a megszokott rutinjaink, hétköznapjaink. Tartósabb fennállása esetén érdemes lehet háziorvosunkkal konzultálnunk.
A minél inkább feszültségmentesebb, érzelmileg kevésbé igénybe vevő megélés miatt is javasoljuk az ünnepi időszakra:
Forrás: lelkisegely-szeged.hu: A lelkünk rejtett titkai / Az ünnepek megélése – öröm vagy fájdalom. Összeállította: Matolay Máté szakpszichológus (EFI).
December sztárja a zeller
A zellert többféle változatát termesztik, árusítják: hazánkban inkább a gumós változat az elterjedtebb, míg Nyugat-Európában a halványító zeller/szárzeller és metélő zeller a közismert.
A zellergumó tápanyagtartalma:
Szénhidrát: 7,4 gramm
Zsír: 0,3 gramm
Fehérje: 1,5 gramm
Élelmi rost: 1,8 gramm
Energia: 42 kcal
Sok más gumóhoz – például a burgonyához vagy az édesburgonyához – viszonyítva a zeller viszonylag kevés szénhidrátot tartalmaz. Ami a mikrotápanyagokat illeti, elsősorban káliumból, foszforból és K-vitaminból tartalmaz sokat. A kálium elsősorban a szív- és érrendszer barátja, a foszfor elengedhetetlen a csontok egészségéhez, a K-vitamin pedig a véralvadás egyik fontos szabályzó tényezője, továbbá a csontok felépítésében is jelentős szerepet játszik.
Zellergumó a konyhában:
A hagyományos magyar konyhában a gumós zeller elsősorban leveszöldségként ismert. A gulyás- és a húsleves is elképzelhetetlen nélküle, és krémlevest is egyre több helyen főznek belőle. A gumó azonban ennél jóval több formában használható fel. Ha felkockázzuk, előfőzzük, majd forró serpenyőben átpirítjuk, majd a saját, felaprított levelével fűszerezzük, ízletes köretet varázsolhatunk belőle. A kockákra vagy hasábokra vágott zellert vékonyan beolajozva sütőben is elkészíthetjük; az eredmény hasonló lesz. Mint sok más zöldség, természetesen a zeller is pürésíthető; a zellerpüré szintén nagyszerű, izgalmas ízű köret. A zeller kiválóan tölthető is: ehhez szintén célszerű – hámozás után – előfőzni kissé, mert így jóval könnyebb kivájni a belsejét. Ezt követően már gyerekjáték megtölteni, majd készre sütni. Salátákban remekül párosítható például almával.
Sült pisztráng Waldorf salátával
Sült pisztráng
Hozzávalók:
Elkészítés:
Előmelegítjük a sütőt 200°C-ra. Megmossuk és megszárítjuk a halat. Felaprítjuk a petrezselymet és a fokhagymát, egy tálban összekeverjük az olívaolajjal, a bors és a só felével. Ízlés szerint egy-két teáskanál citromlevet is adhatunk hozzá.
Egy éles késsel beirdaljuk a pisztráng mindkét oldalát, kb. 6-7 vágással. A só megmaradt felével megsózzuk a halat, majd beledörzsöljük a pácot kívülről-belülről (a beirdalt részekbe és a hasába is jusson, attól lesz igazán jó az íze). A halakat egy tepsibe fektetjük és betesszük a sütőbe. 15 perc alatt elkészül, és ha kívülről mindenhol bekentünk az olajos páccal, oda sem ragad.
Waldorf saláta
Hozzávalók:
Elkészítés:
Reform gesztenyegolyók
Hozzávalók kb. 12 darabhoz:
Elkészítés:
A karácsonyi menü energiaszegény-, és cukorbeteg étrendbe is jól beilleszthető!
Étrend-kiegészítőkről egyszerűen, érthetően
Cikksorozatunk célja azon táplálék-kiegészítők ismertetése, melyek fogyasztását hazai viszonyok között ajánlottnak tartunk. Természetesen az itt felsorolt étrend-kiegészítők egyike sem helyettesítheti az egészséges, preventív táplálkozás alappilléreit, semmiképp sem arra hivatottak, hogy fogyasztásukkal ellensúlyozzuk a rosszul rögzült étkezési szokásainkat és az ebből fakadó egészségkárosodásokat. Mindenkit arra buzdítanánk, hogy természetes, tápanyagokban gazdag, jótékony hatású élelmiszereket fogyasszon, mert így lesz értelme az étrend „kiegészítésének” is.
Decemberben porondon a D-vitamin
A D-vitamin a szteroid hormonok családjába tartozó vitamin és ugyanakkor egy aktív hormon is, mely zsírban oldódik. Két formáját különítjük el:
Az állati eredetű élelmiszerek D2-, és D3-vitamint, a növényi eredetűek D2-vitamint tartalmaznak.
Főbb élelmiszer források: zsíros halak, halak mája, halolaj (tonhal, hering, lazac, tőkehal, csukamáj) belsőségek (csirkemáj, borjúmáj), tojás, vaj.
Miért fontos számunkra a D-vitamin?!
Vajon kell pótolnunk?! Néhány tény:
Szóval nagy valószínűséggel, igen, kell pótolnunk, szinte kivétel nélkül, mindenkinek!
De ha biztosra akarunk menni: D-vitamin szint ellenőrzése vérből:
A vizsgálathoz vérmintát vesznek, a D-vitamin a vérszérumból és a vérplazmából egyaránt mérhető. A D3-vitamin féléletideje a keringésben két nap, a szervezet két-három hónapig raktározza a zsírszövetekben.
Normál értéke: Egy egészséges felnőtt vérében a plazma D-vitamin [25(OH)D] értéknek optimális esetben 40 és 70 ng/ml (100–175 nmol/l) között kell lennie.
A 30 és 40 ng/ml közötti érték alacsonynak tekinthető, 30 ng/ml alatt D-vitamin-hiányról beszélünk.
Ajánlott D-vitamin bevitel:
D-vitamin-hiány megelőzésére javasolt D3-vitamin-dózisok Magyarországon
Korcsoport | Egy napra javasolt dózis | Biztonságosan bevihető mennyiség egy napra eső felső határa |
Csecsemők | 400-1000 NE | 1000 NE |
Gyermekek | 600-1000 NE | 2000 NE |
Gyermekek (6 év felett) | 600-1000 NE | 2000 NE |
Serdülők | 800-1000 NE | 4000 NE |
Felnőttek | 1500-2000 NE | 4000 NE |
Elhízott felnőttek | 3000-4000 NE | 4000 NE |
Várandós nők | 1500-2000 NE | 4000 NE |
1 NE = 0.025 μg D3-vitamin
Forrás: Táplálkozási Akadémia Hírlevél (2014 március)
D-vitamin hiány lehetséges következményei:
Forrás: Táplálkozás Akadémia Hírlevél (2021. március)
Napi, olvasásra ajánlott tanulmány: Bíró Mária, Bíró György: A D-vitamin újonnan felismert funkciói: https://repo.lib.semmelweis.hu/bitstream/handle/123456789/1841/Barna_M_MT2012_05_u.pdf?sequence=1
Köszönjük, hogy követtek minket!
Januárban a magnézium-bevitelt vesszük górcső alá!