Egészségfejlesztési iroda

Havi aktualitások Július

Nyár – mozgás – passzivitás – gerincferdülés?

A nyári meleg sok családot a strandra hívogat. Vannak esetek, amikor egy közös strandolás alkalmával derül fény a gerincferdülésre. A gerincferdülés megbújhat, nem fáj, általában nem nézegetjük minden nap a gyerek hátát, hogy látunk e valami eltérést, ám ilyenkor a póló lekerül, így akaratlanul is észrevehetjük az árulkodó jeleket.

Jelek, amelyeket laikusként könnyedén észrevehetünk:

Egy váratlan pillanatban, ahogy a gyermek előrehajol, a szülők, vagy ismerős, tanár észreveszi, hogy egyik oldalon púpot lát a hátán (bordapúp) és a másik oldalon behúzódást (bordavölgy) vagy a derekán látja mindezt (ágyéki púp, völgy) ami eddig nem tűnt fel.   Előfordulhat, hogy az egyik váll magasabban van, mint a másik. Árulkodó jelek közé tartozhat az is, ha a medence állása ferde lesz, kitolódott oldalra. A nyak ferde tartása is lehet a gerincferdülés jele lehet.

A korai felismerés kiemelkedő jelentőségű, hiszen minél korábban fény derül a gerincferdülésre, annál nagyobb az esély arra, hogy meg tudjuk állítani a folyamatot és javítani tudjuk. Kisgyermekkorban, valamint a pubertást megelőző, illetve az azt követő pár évben a csontosodás javában zajlik, a gerinc még mobilis, könnyen korrigálható.

A gerincferdülés a gerinc oldalirányú elhajlása, mellyel egy időben a csigolyatestek elcsavarodása figyelhető meg, ami legtöbb esetben ismeretlen eredetű.

Hova forduljon, mit tegyünk ezzel az észrevétellel?

A múlton már ne rágódjunk, hogy mikor, miért alakult ki, első lépésként mihamarabb javasolt orvoshoz fordulni, ahol megvizsgálják és szükség esetén tovább küldik röntgenvizsgálatra. A röntgenvizsgálat mindig a természetes, mindennapos állásban kell, hogy történjen, nem szabad rászólni a gyermekre: „Húzd ki magad!” Ezután olyan gyógytornászhoz szükséges fordulni, aki megvizsgálja a gyereket, és a teljes információ halmaz birtokában megtanítja az egyéni, speciális Schroth terápiát.

Megelőzhető-e a gerincferdülés?

A gerincferdülés kialakulása sajnos nem előzhető meg, de korán felismerhető, ezért fontos, hogy a gyerekek évente eljussanak szűrővizsgálatra. A kisfokú görbület eredményesen kezelhető, a romlás megelőzhető, és javulást érünk el.

Számíthatunk e javulásra?

A gerincferdülés kezelési stratégiája a görbülettől függ, egyénre szabott Schroth terápiával eredményesen kezelhető. A lényege, hogy 3 D-ben korrigálja a görbületet, így nem csak az oldalirányú deformitást, hanem a csavarodás következtében létrejövő bordapúpot is korrigálja. A célzott aszimmetrikus gyógytornával a csigolyák terhelése ismét egyenletessé tehető.

 A görbület típusától, mértékétől, korosztályról függően a gyógytornásszal részletesen átbeszélésre kerül az elérendő cél. Az apróságnak tűnő, de mégis fontos dolgokra is kitérünk személyre szabottan, az ülés közben felvett testhelyzetre, az állásra, a sport választásra, mindennapi tevékenységekre.

A nagyfokú gerincferdülések esetén kisebb fokú javulásra, illetve szinten tartásra lehet számítani. Előre nem tudjuk pontosan meghatározni a javulás/romlás mértékét, de rendszeresen végzett gyógytornával és odafigyeléssel pozitív változást érünk el. A Schroth tornával megtanulható a helyes levegővétel, a korrekciós helyzetekben végzett gyakorlatok különböző eszközökkel. A gyógytornát Schroth terapeuta vezetésével végezzük és fontos, hogy otthon ezt napi szinten kitartóan végezzük az eredmény elérése érdekében.

Bizonyos fokértéknél fűző viselése is szükséges a mindennapos gyógytorna mellett.

Egyes esetekben az is előfordulhat, hogy a műtét szükségessé válik (50-60 Cobb fok feletti scoliosisoknál), de a szakemberek tanácsait betartva a legtöbb esetben javulásra számíthatunk és elkerülhetővé válik a beavatkozás.

Az aktívan, tartalmasan eltöltött vakáció megalapozhatja a következő tanévre is a gyerek egészségét, a mozgásszerveit megerősítheti, testi és mentális fejlődését egyaránt elősegíti.

  • Tartsa mozgásban a gyereket.
  • Állítsuk megfelelő színtű kihívás elé a gyereket!
  • A passzivitásnak komoly ára van!
  • Hozza vissza a gyereket a valóságba!

Fontos ajánlás!!!

A WHO ajánlása szerint az egészséges, 5 év alatti gyermekek naponta összesen minimum 3 órát töltsenek aktívan. Az egészséges 5-17 éves gyermekek végezzenek naponta összesen minimum 60 percig tartó közepes vagy erőteljes fizikai aktivitást, akár részletekben, napi 2×30 perc bontásban. A program legnagyobbrészt közepes intenzitású legyen, de heti 3 alkalommal tartalmazzon erőteljes intenzitású izomerősítő és csontnövekedést serkentő mozgásformákat is (sportjátékok, futás, forgás, ugráselemek). Az ajánlásokat meghaladó időtartamú testmozgás további egészségügyi előnyöket jelent.

Szeretetnyelvek – A szeretet kifejezésének lehetőségei

A szeretet átélése és kifejezése ugyanúgy tanulható és fejleszthető, mint az anyanyelv. A szeretet közlése Gary Chapman családterapeuta szerint alapvetően ötféle kommunikációs csatornán, interakciókon keresztül történik. Általában azon a módon fejezzük ki és érzékeljük leginkább a szeretetet, ahogyan a szocializációnk és neveltetésünk, valamint a személyes hajlamaink alapján a legfogékonyabbá válunk a fejlődésünk során. A kommunikációjának nehézsége ebben is rejlik, ugyanis emiatt gyakran megtörténik, hogy a szeretetünk kifejezése nem ér célt, vagy nem az eredeti akaratunk szerint, mert az üzenet küldője és befogadója nem teljesen értik meg egymást, még a legnagyobb jószándék és igyekezet ellenére sem. Mivel tanulható képességről van szó, ezért odafigyeléssel, tudatosítással és gyakorlással egyre könnyebben hangolódhatunk rá a másik ember szeretetnyelvére, legyen az a partnerünk, gyermekünk, szülőnk, munkatársunk, vagy akár a barátunk. A következőkben röviden felvázoljuk az öt szeretetnyelvet, ami alapján beazonosíthatóvá válik, hogy ránk melyik a legjellemzőbb kifejezési és átélési mód, illetve ezek szerint mások érzelemközlési jellegzetességeit is feltérképezhetjük. Ezen jellemzők tudatosítása segíthet minket az emberi kapcsolatok jobb megértésében, érzelmi intelligencia fejlesztésében.

Elismerő szavak: Az elismerés – amely vonatkozhat a másik személyiségére, megjelenésére vagy valamely cselekedetére – verbális megerősítést nyújt a szeretett személy számára. Érdemes elismerő szavakba öntenünk érzéseinket és nagyrabecsülésünket szerettünk felé. „Kedves tőled, hogy elmosogattál, ezzel felszabadult egy kis időm.” „Köszönöm, hogy segítettél a szerelésben.” „Nagyszerűen áll rajtad ez a ruha.” „Szeretem, hogy sokszor mosolygós vagy.”

Testi érintés: Gyakran tapasztaljuk, hogy hatalmas érzelmi erő rejlik a testi érintésben. Általában megfigyelhető, hogy akiket gyermekkorukban sokat dajkáltak és simogattak, ők könnyebben boldogulnak az érzelmi életükben a több szeretetteljes érintésben való részesülésük miatt. Az adott kultúrára jellemző és normák szerint elfogadott érintés a szeretetet fejezi ki. Úgy is tekinthetünk a testi érintésre – pl. ölelésre -, mint érzelmi energiát közvetítő szeretetnyelvre.

Ajándékozás: Az ajándék azt fejezi ki a legtöbb ember számára, hogy szerettük gondolt rájuk akkor is, amikor épp nem volt velük. Emiatt sokan akkor érzik legerősebben a szeretetet, ha ajándékot kapnak. Az ajándéknak nem kell feltétlenül drágának lennie, egy szál virág vagy egy kis édesség is ugyanazokkal az érzelmi hatásokkal kifejezheti szeretetünket és tiszteletünket.

Szívességek: Annak, aki a szívességeket értékeli leginkább, a másik tettei többet mondanak a szavaknál. Így ezen személyek számára nem az elismerések vagy ajándékok, hanem a segítségek, támogatások fognak a leginkább számítani, például részvétel a ház körüli teendőkben vagy a házimunkákban. Ha azt szeretnénk, hogy érezze törődésünket és szeretetünket, érdemes megfigyelni, hogy milyen segítségre vágyik, és ezt tegyük rendszeresen.

Minőségi idő: Minőségi időtöltésről akkor beszélhetünk, ha osztatlan figyelemmel tudjuk megtisztelni a másikat. Emiatt például a közös tévénézés nem teljesen ilyen közös tevékenység, mert ilyenkor a figyelmünket nem egymásra, hanem a tévéműsorra fordítjuk. Ha minőségi időt szeretnénk eltölteni egymással, érdemes kikapcsolni elektronikai eszközeinket, illetve más egyéb tevékenység végzése sem célszerű párhuzamosan. A zavartalan környezet megteremtésével tudunk leginkább a partnerünkre hangolódni. A beszélgetés közben lehetőség szerint gyakran nézzünk egymásra, és figyelmesen hallgassuk végig egymást. A minőségi idő azt fejezi ki, hogy szeretünk együtt lenni, legyen az egy intim beszélgetés, közösen végzett kertészkedés vagy főzés, de akár túrázás vagy kirándulás, a lényeg, hogy azt azért tesszük, mert élvezni szeretnénk egymás társaságát.

 

Online kitölthető kérdőív a ránk jellemző szeretetnyelvek felméréséhez: https://onlinepszichologus.net/test/szeretetnyelv-kerdoiv/

Forrás: G. Chapman – Az öt szeretetnyelv

 

Vegán kencék

Sültpaprika hummusz

Hozzávaló 4 főre:

  • 1 fej fokhagyma
  • olívaolaj
  • 500 g kápia paprika
  • 280 g csicseriborsó konzerv
  • szezámmag
  • só, bors
  • 2 csipet római kömény
  • ½ db. citrom leve
  • ízlés szerint 1-2 evőkanál paradicsomsűrítmény

Tálaláshoz: 1 csipet szezámmag, 10 ml olívaolaj

Elkészítés:

  • A sültpaprika-hummusz elkészítését azzal kezdjük, hogy a fokhagymát egészben kettévágjuk, megkenjük olívaolajjal, és egy sütőpapírral bélelt tepsire rakjuk a vágott felével lefelé. A megmosott, megszárított paprikákat is megkenjük olajjal, és a fokhagymák mellé tesszük. 200 fokra előmelegített sütőbe toljuk őket, és 20 percig sütjük. 
  • Ha a paprika megsült, a fekete héját lehúzzuk, de csak óvatosan, mert ilyenkor még nagyon forró. Egy késes aprítóba rakjuk a paprikahúst a csuma nélkül. A megsült fokhagymák belsejét kinyomkodjuk és a paprikához adjuk, majd mehet bele a többi hozzávaló is. Alaposan lezúzzuk az egészet, amíg szép krémes nem lesz, és kész is a nyár legcsodálatosabb hummusza.
  • Szezámmaggal és olívaolajjal meglocsolva tálaljuk. Ízlés szerint pakolhatunk még rá lecsöpögtetett csicseriborsó-konzervet.

Tofu körözött

Hozzávalók 2 főre:

  • 180g (kis tömb) tofu
  • 2 evőkanál rizstejszín, vagy növényi joghurt/tejföl
  • 1 kis fej lilahagyma nagyon apróra vágva
  • ½ kiskanál só
  • 1/4 kiskanál bors
  • 1 kávéskanál füstölt fűszerpaprika
  • 1/2 kávéskanál őrölt kömény
  • 2 evőkanál mustár
  • ízlés szerint apróra vágott metélőhagyma

 

Elkészítés:

  • Krumplitörővel vagy villával törjük össze a tofut a hozzáadott növényi tejszínnel
  • Tegyük hozzá az összes hozzávalót
  • Alaposan keverjük össze
  • Pihentessük hűtőben pár órát, hogy jól összeérhessenek az ízek

 

Cukkinikrém

Hozzávalók:

  • 3 közepes méretű cukkini
  • 1 nagy fej vöröshagyma
  • 3-4 gerezd fokhagyma
  • 2 csapott evőkanálnyi szárított kapor
  • 1 friss csokor petrezselyem
  • olívaolaj
  • só, frissen őrölt bors
  • 100 g pirított tökmag

Elkészítés

  • A cukkinit tisztítsuk meg jó alaposan, a héját távolítsuk el, majd karikázzuk egységes méretű darabokra. A hagymákat pucoljuk meg, kockázzuk apróra. Egy mélyebb serpenyőben hevítsünk olajat, dinszteljük meg rajta a vörös-, és fokhagymát, majd adjuk hozzá a karikára vágott cukkinit is. Ízesítsük a fűszerekkel, fél deci víz társaságában pároljuk puhára az egészet.

 

  • Ha elérte a megfelelő állagot – tehát úgy látjuk, hogy botmixerrel könnyedén tudjuk pürésíteni-, akkor vegyük le a tűzről és turmixoljuk le az egészet, kóstoljuk meg, és ha szükséges, akkor utólag még ízesítsük, majd keverjük bele a durvára tört tökmagot.

 

Vashiányos anaemia (vashiányos vérszegénység)

Vaspótlás kérdésköre

 

Vashiányos anaemia diagnózisa vérből:

  • Haemoglobin-szint: vashiány esetén értéke alacsonyabb
  • Haematokrit: vashiány esetén értéke alacsonyabb
  • Transzferrin-szint: a vas vérben történő szállításáról gondoskodik, szintje párhuzamosan emelkedik a vashiány mértékével.
  • Szérum ferritin (vasraktárak állapota): a vas raktározásáért felelős, vashiány esetén szintje csökken.
  • Szérum vas: vashiány esetén értéke alacsonyabb a normál szintnél.

Érdemes még megnézetni:

  • B12 vitamin-szint
  • Folsav-szint
  • Homocisztein (gyermekvállalási célok esetén)

Ideális esetben a vas szintünk alacsony-közepes, míg ferritin, transzferrin, haemoglobin szintünk normális!

 

Kialakulásának okai:

  • Kevés vastartalmú étel fogyasztása

Legjobb vas forrásaink: vörös húsok, liba, kacsa hús, csirkemáj (a csirkemáj igazi szuperélelmiszer, mivel B12 vitamint is tartalmaz).

  • A vas felszívódásának zavara, nem megfelelő hasznosulása

Felszívódási zavar hátterében állhat a vékonybél betegsége (lisztérzékenység, gyulladásos bélbetegség), amely nem csak a vas, hanem más ásványi anyagok felszívódását is zavarhatja.

A gyomor bizonyos gyulladásai elégtelen gyomorsav termelést eredményezhetnek, ilyenkor a vashiányt a B12 vitamin hiánya is kíséri.

  • Fokozott vasvesztés

Felnőtt férfiaknál és menopauzán átesett nők esetében a vashiányos vérszegénység hátterében valamilyen emésztőszervi, gyomor-bél traktusból eredő vérzés is állhat, így ezekben az esetekben az endoszkópos kivizsgálás megfontolandó.

 

A vas felszívódását elősegítik:

  • C-vitamin (1000 mg/nap)
  • Laktoferrin (100-200 mg/nap): Kutatási eredmények alapján a laktoferrin ugyanolyan hatékonyan tudja rendezni a vasszintet (kisebb dózisokban is), mint a vas-szulfát; miközben lényegesen kevesebb gyomor-és bélrendszeri mellékhatást okoz.
  • B-komplex (tartalmazzon B12 vitamint és metilfolátot)
  • Emésztőrendszer támogatása, különös tekintettel a gyomorműködésre (fermentált zöldségek, almaecet, Betain Hcl, pepsin enzim)

A vas étrendkiegészítőként történő pótlása az esetek 90-95 %-ában nem ajánlott, kétélű fegyver, mivel az ilyen készítmények gyakran emésztőrendszeri panaszokat (hasi fájdalom, székrekedés) okoznak, illetve különböző fertőzéseket provokálhatnak (a vas a kórokozók többsége számára is fontos tápanyag, fokozza szaporodásukat, így bármilyen krónikus, vagy akut fertőzést súlyosbíthat).

A vas felszívódását negatívan befolyásolják az antitápanyagok, ezért vashiány esetén kerülendők:

  • Fitinsavak (teljes kiőrlésű gabonák, korpák, olajos magvak, diófélék, hüvelyesek)
  • Étcsokoládé, vörösbor (erős színanyagok)

Általános táplálkozási javaslatok a vasraktárak feltöltéséhez:

  • Csirkemáj heti 1-2 alkalommal történő fogyasztása
  • Vörös húsok étrendbe vezetése
  • Vasfelszívódás támogatása a fent leírt étrendkiegészítőkkel
  • Egyoldalú, étrendkiegészítőből történő vaspótlás mellőzése
  • Antitápanyagok étrendből történő kiiktatása
  • Emésztőrendszer támogatása (fermentált élelmiszerek: kovászos uborka, savanyú káposzta, joghurt, kefir fogyasztása, almaecet és emésztőenzimek alkalmazása)
  • Ultrafeldolgozott szénhidrátok mellőzése (lisztek, pelyhek, darák és belőlük készült sütő-, és édesipari termékek, nád-, répacukor, fruktóz, glükóz-, fruktózszirup…)

Megjegyzés: Hölgyek figyelem! A megfelelő vasellátottság elengedhetetlenül szükséges a normális pajzsmirigyhormon-metabolizmushoz! A vas tartós hiánya károsíthatja a pajzsmirigy megfelelő működését!

Egy tanulmány szerint a megfelelő levotiroxin (szintetikus tiroxin/T4-hormon) terápia ellenére is tartós tünetekkel küzdő, pajzsmirigy-alulműködésben szenvedő betegek 30-50%-ánál fenn állhat rejtett vashiány.

 

© 2024 Móra-Vitál Nonprofit Kft. Minden jog fenntartva.

Az oldalt készítette és üzemelteti: