Egészségfejlesztési iroda

Havi aktualitások November

NOVEMBER 14. A CUKORBETEGSÉG VILÁGNAPJA 

A cukorbetegség globális probléma. Az inzulinhatás csökkent, vagy hiányzik, emiatt a szervezet egyes sejtjei nem tudják a vérből a szőlőcukrot felvenni.

  • A 1-es típusú cukorbetegség esetében a hasnyálmirigy Langerhans-szigeteiben az inzulintermelő béta-sejtek pusztulnak, emiatt nem termelődik inzulin, nem tud a sejtekbe bejutni és magas vércukorszintet eredményez. Ilyen esetben kívülről bevitt inzulinpótlásra van szükség. Főként gyermekeket, fiatalokat érint.
  • A 2-es típusú cukorbetegség előfordulása inkább idősebb korban jellemző. Nem pusztulnak az inzulintermelő sejtek, de az inzulinhatás nem megfelelő, nem elegendő a termelése. Rizikótényező pl. a magas vérnyomás, elhízás, cukorbetegség a családban.
  • Gesztációs vagy terhességi cukorbetegség – a terhesség előtt nem volt jelen cukorbetegség és általában a szülést követően rendeződik az állapot.

Kezelése:

  • megfelelő étrend
  • mozgás
  • gyógyszeres kezelés, inzulinpótlás

A kezelés megkezdése előtt orvosi vizsgálat szükséges.

A MOZGÁS fontossága, előnyei:

  • Segít a betegség egyensúlyának beállításában, a szervezet anyagcseréjének a normalizálásában
  • Csökkenti a vércukorszintet – a mozgás közben létrejövő izomösszehúzódás során aktívvá válik az izom inzulint nem igénylő cukorfelvételi mechanizmusa. Ez a pozitív hatás a testmozgás után is fennmarad.
  • Javul az izmok inzulinérzékenysége
  • Életminőség javul, könnyebbé válnak a mindennapok
  • Optimalizáljuk a testsúlyt
  • Segít a szövődmények megelőzésében, kialakulásuk késleltetésében
  • Akut történések kivédése
  • Szocializációt segíti
  • Rokkantság elkerülése

Gyógytornász segítségével mindenki egyénre szabott intenzitással tud mozogni, ami hatékonyan segít a gyógyszerbeállításban.  Meg kell határozni, hogy milyen típusú mozgást végezzen, az időtartamot, intenzitást, a testmozgásra szánt idő felépítését. A mozgás mindig egyénre szabva, egyéni állóképességhez, általános állapothoz mérten történjen. Kiemelten fontos a folyamatos vércukor ellenőrzés és követés!                                                                                                                    

Hasznos tanácsok, tippek:

  • Minden mozgás előtt végezzünk vérnyomás-, vércukormérést. Ha szükséges rendezzük a vércukor szintet és csak utána kezdjük el a mozgást. Érdemes hosszabb mozgás közben és után is ellenőrizni az értékeket.
  • A fizikai tréning 5,5 – 16 mmol/l vércukorértéknél kezdhető el
  • Figyelni kell a hypoglikémia (kórosan alacsony vércukorszint) jeleire mozgás közben, ilyen például ha erőteljesen verejtékezünk, szédülünk, remegünk, hányinger jelentkezik, nem érezzük jól magunkat.
  • Rövid periódusú (30 – 45 perc), nagy intenzitású gyakorlatok (futás, súlyzós edzés) előtt plusz szénhidrát felvétele szükséges.
  • Hosszan tartó, alacsony intenzitású mozgás előtt (kerékpározás, túrázás) az inzulint kell csökkenteni, különösen, ha a tréning az esti órákban történik, mivel a kitartó mozgást néhány órával követi a hypoglikémia.
  • Ajánlott rendszeresen, mindennap azonos időpontban végezni a mozgást igazodva az inzulinadáshoz, és az étkezési időponthoz.
  • Fontos, hogy a mindennapi fizikai aktivitás (házimunka, kutyasétáltalás stb.) mellett javasolt a legalább heti 150 perces rendszeresen közepes intenzitású (aerob) testmozgás.
  • Különféle mozgásformát választhatunk. A mozgás nagy százalékban kardio jellegű mozgás legyen pl. tempós gyaloglás, kocogás, nordic walking, különféle labdajátékok, úszás, evezés, kerékpározás, tánc. Kisebb százalékban pedig erősítő gyakorlatokat végezzünk, amely során használhatunk gumiszalagot, súlyzót, saját testsúlyt is. Szükség esetén korrigáljuk a mozgás és edzéstervet. Az a legjobb, ha a mozgás egyben társas program is.
  • Cukorbetegek számára nem javasoltak azok a sportok, amelyeknél egy hirtelen rosszullét esetén súlyos következmények lehetnek, pl. hegymászás, boxolás.
  • Retinopathia esetén tartózkodni kell a nagyobb fizikai megterheléssel járó sportoktól (pl. súlyemelés, rövid távfutás).
  • A mozgáshoz kényelmes ruházat és a cukorbetegek esetében kiemelten fontos a megfelelő cipő választása. Csak jó minőségű (gyapjú) zoknit és cipőt viseljen.
  • Legyen mindig nála gyorsan felszívódó cukortartalmú folyadék, szőlőcukor tabletta.
  • Csoportos sportnál az edzőtársak ismerjék az állapotát.
  • Perifériás neuropathiás tünetekkel rendelkezőknek kiemelten fontos a séta, illetve az érző, mozgató idegek csökkent tevékenysége miatt a mozgás után a lábak ellenőrzése, a sérülés kiszűrése.

Mikor ne sportoljon, ne mozogjon a cukorbeteg?

  • ha a vércukra 16mmol/l felett van
  • ha aceton van a vizeletben
  • ha romló retinopátiája van, ez bevérzéssel járt 6 héten belül
  • ha veseelégtelenség áll fenn és ez nem uralható
  • ha a mozgás az összes helyes teendő ellenére rendszeresen hypoglikémiával jár

Megfelelő életmódváltással jelentős mértékben javíthatjuk az életmódot.

Készítette: Lőrinc Klaudia, dr. Wernerné Eszter Rita

 

Veszteségek és gyász – november

Halottak napja – november 2. Az elhunyt szeretteinkről való megemlékezés napja.

A veszteségek megtapasztalása és az erre adott reakció, a gyász folyamata egy természetes jelenség az élet során, ami mindig az életről is szól: arról, hogyan tudunk tovább élni a fájdalom után, hogy hogyan tudjuk elfogadni saját halandóságunkat. A gyász általában hosszú és kemény folyamat, amelyet mindenki egy kicsit másképp él meg, de a halál feldolgozásának lépései, a gyász kísérőtünetei előbb vagy utóbb mindenkinél megjelennek.

A halál elfogadásának folyamatát sokban nehezíti a társadalmi kultúra, amiben a halált sokszor tabuként kezeljük és tagadjuk. A veszteségek feldolgozása egy olyan feladat, amit mindenkinek magának kell elvégeznie, de a gyász folyamatában rengeteget segíthet a környezet, a család, a barátok, és a sorstársközösségek is.

A gyász kezdeti időszakában segíteni kell a gyászolót a hétköznapok túlélésében, konkrét segítséget adva a mindennapi élethez. Fontos, hogy a környezet legyen nagyon türelmes a gyászolóval, hogy tolerálja a hangulatingadozásait és ne támasszon irreális elvárásokat vele szemben. Érdemes megpróbálni a gyászolókat aktivitásokba belevonni, kimozdítani őket az otthonukból. Figyelemmel kell lenni arra, hogy a gyászhoz és a feldolgozáshoz idő kell. A legfontosabb pedig az, hogy legyen türelmünk újra és újra meghallgatni őt. A gyászolónak nyitottság kell, türelem, elfogadás és társaság.

A gyászreakció szakaszai általában (de minden gyászfolyamat egyedi): 1. Sokk: órákig, akár napokig tart. 2. Kontrolláltság: hivatalos ügyek – pl. temetés, búcsúztatás – intézésének ideje. 3. Tudatosulás: hangulatingadozások és nehéz, mély érzelmek megjelenése visszatérően, mint a düh, harag, bűntudat, tehetetlenség, fájdalom, végül szomorúság. Testi tünetek is megjelenhetnek. 4. Elfogadás: érzelmi hullámzás csendesedésével egyre több szép emlék is megjelenik, testi tünetek csökkennek. 5. Feldolgozás: az élet újraszervezésének képessége a szeretett személy hiányában. Megjelennek pozitív, örömteli érzések és hangulatok, visszatér a világ és a jövő iránti nyitottság.

Előfordulhatnak elakadások a gyászfolyamatban, amelyeket különböző tényezők okozhatnak, pl. hirtelen, váratlanul történik vagy baleset, erőszak hatására ér veszteség; illetve, ha a környezet nem támogatja a veszteség feldolgozását. Krónikus gyász során a folyamat elhúzódik, a gyászoló csak a veszteségével képes foglalkozni. A késleltetett gyász során a gyászreakció általában megfigyelhető jellegzetességei nem jelennek meg, legátlódnak, és gyakran testi megbetegedések útján válnak láthatóvá. Érdemes szaksegítséget igénybe venni ezekben az esetekben!

Összeállította: Matolay Máté pszichológus (EFI Mórahalom), források: https://gyaszportal.hu/2018/02/21/dermedtseggel-kezdodik-aztan-jon-az-uresseg-es-a-harag/ , http://perinatus.hu/csoportok/vesztesegek/gyaszfolyamat-szakaszai/

 

Reflux (GERD) más megközelítésből

Miért hasznos a gyomorsav?

Két kulcsfontosságú előnye van: felszívódás és védelem. Amikor az étel a gyomorba kerül, a gyomorsav megkezdi a fehérjék és a legtöbb ásványi anyag pepszinnel történő lebontását, ezáltal előkészíti az egészség és a jólét szempontjából fontos tápanyagok (például a vas, a B12-vitamin, a D-vitamin stb.) felszívódását. A rossz és a veszélyes baktériumok elpusztításában is segít.

Tények:

  • Tanulmányok igazolják, hogy a gyomorsav-kiválasztás a korral csökken.
  • Kutatások során, amikor a gyomorégésben és GERD-ben szenvedő páciensek gyomorsav-szintjét valójában megmérik, akkor azt találják, hogy az majdnem mindig alacsony, és nem magas. 

A nyelőcsőbe történő sav-visszaáramlás nem feltétlenül jelenti azt, hogy túl sok gyomorsavunk van (ez mindössze az antiperisztaltika jele). A nem megfelelő mennyiségű és minőségű gyomorsav ugyanis csökkenti a nyelőcső alsó záróizmának tónusát, ezáltal lehetővé teszi, hogy a gyomor tartalma (a gyomornedvekkel együtt) visszaáramoljon a nyelőcsőbe.

Tehát:

A reflux (GERD) rendkívül ritkán párosul túlzott gyomorsav-szinttel, a probléma sokkal inkább az antiperisztaltikához köthető, és a gyomorsav rossz irányba történő áramlása sokkal inkább összefügghet a rossz gyomorfunkcióval és a gyomorsav kevés mennyiségével.

Ennek tükrében hogyan kezelhetjük a refluxunkat eredményesen?

A gyomorsavképzés és a gyomorfunkció erősítésével, nem pedig gyengítésével!

Néhány hasznos tanács a reflux leküzdése érdekében:

  • Ultrafeldolgozott szénhidrátok mellőzése (lisztek, pelyhek, darák és belőlük készült termékek, hozzáadott cukrot tartalmazó élelmiszerek)
  • Omega-6-ban és transzzsírokban bővelkedő zsiradékok étrendből való kiiktatása (napraforgó olaj, repce olaj, szójaolaj, margarinok)
  • Friss, természetes, magas tápanyagsűrűségű ételek fogyasztása (színhúsok, halak, belsőségek, gyökérzöldségek, főzelékfélék, zöldlevelesek, alacsony fruktóz-tartalmú gyümölcsök)
  • Alacsony FODMAP-étrend megfontolandó (gyakran az irritábilis bélszindróma hátterében is hypochlorhydria-alacsony gyomorsavszint áll)
  • Betain-HCl étrend-kiegészítőként való szedése (pótolja a gyomorsavat). A gyomorban található sósav (HCl) aktiválja a fehérjéket lebontó enzimeket és serkenti az emésztési folyamatokat. Ha nem termelődik kellő mennyiségű és minőségű sósav a fehérjeemésztés nem lesz megfelelő.
  • /Vagy: szűretlen almaecet, vagy friss, facsart citromlé étkezések után történő fogyasztása (1 evőkanálnyit 2-3 dl folyadékban elkeverve). Magas káliumszint esetén az almaecet alkalmazása nem ajánlott!
  • Kevés mennyiségű himalája, vagy parajdi só szopogatása étkezések között, naponta akár 5-6 alkalommal (csak annyit, amennyi a benedvesített ujjunk hegyére rátapad)
  • Keserű gyógyvizek kortyolgatása (pl. Salvus víz), naponta 2 dl.
  • Fermentált zöldségek fogyasztása (savanyú káposzta, kovászos uborka)
  • Borsmentaolaj kapszula, vagy tea fogyasztása!

Jó egészséget kívánunk mindenkinek!

 

November 27: Füstmentes (ne gyújts rá) világnap

Fejben csak egy szál cigi…és az egészségének?

A dohányzás nem csak a daganatos megbetegedések kockázatát növeli. Tegye meg az első lépést, és tájékozódjon a dohányzás egészségügyi következményeiről!

https://lakossagi.koranyi.hu/dohanyzasrol-valo-leszokas…/

Már kialakult daganatos betegség esetén ne maradjon egyedül a félelmeivel! Keresse fel a Lélegzet Egyesületet, amely az első és egyetlen, kifejezetten a tüdődaganatos megbetegedéssel küzdő betegek és hozzátartozóik támogatására létrejött betegszervezet!

https://lelekzetegyesulet.hu/tudorak

#PrEvCan #CANCERCODE

 

Miért is olyan nehéz a leszokás?

A dohányzás szenvedélybetegség. A morfinhoz, a kokainhoz hasonlóan, amelyek esetében kábítószer függőség alakulhat ki, a dohányzás következtében nikotin függőség alakulhat ki. Sokan évfordulók, események kapcsán elhatározzák, hogy abbahagyják a dohányzást. Ez azonban segítség nélkül, csak az akaraterő segítségével ritkán vezet eredményre. Ahogy a testi betegségek gyógyításához is segítségre van szükség, ugyanúgy a szenvedélybetegségek, a nikotin függőség gyógykezeléséhez is szakember segítségére van szükség.

A függőség mértéke függ attól, hogy hány éve dohányzik valaki, hány szál cigarettát szív el egy nap, mikor kezdett el dohányozni, milyen erős cigarettát szív és milyen mélyen szívja le a füstöt.

 

Kutatások alapján-statisztika

– A legtöbben középiskolás korukban kezdenek el dohányozni.

– Minél több idő telik el dohányzóként, annál nehezebb letenni.

– Aki kizárólag önerőből karja letenni, azoknak 5 %-a sikeres.

– Aki önerőből próbálkozik, de utánaolvas a dolgoknak, azoknak 15 %-a sikeres.

– A csoportos leszokás 20 %-ban eredményes!!  Csoportban a leghatékonyabb leszokni

– A csoportos leszokás gyógyszerrel támogatva 30 %-ban eredményes.

Tehát azt láthatjuk statisztikak alapjan: csoportos leszoktató program a leghatékonyabb a gyogyszeres kezeles mellett.

 

Mi segíthet a leszokásban?

A sikeres leszokás kiindulópontja mindig a motiváció, az eltökéltség és a saját döntés.

Például a leszokni vágyó el tudja-e kezelni magát nem-dohányosnak? Milyen lesz ez a nem-dohányzó énjük? Személyesen mennyire fontos a leszokás? Mit vár a leszokástól? Tudja-e, hogy a döntés egy folyamat és a döntési egyensúlyát vizsgálni tudja: mi a jó a dohányzásban – mi a rossz a dohányzásban, mi a jó a leszokásban, mit nyer a leszokással? Azonban a legtöbb leszokni vágyó dohányosnak jól jön a segítség a motiváció erősítéséhez. És az nem hiba, nem kudarc, ha a dohányzásról való leszokás nem megy önerből. Bátran kérjen segítséget!

1.Orvosi segítségkérés, tanácsadás

Tanácsot adhat a leszokásához a háziorvosa, vagy a területi tüdőgondozó tüdőgyógyász szakorvosa. A tüdőgondozót azért is érdemes felkeresnie, mert ha már évek óta dohányzik, ajánlott részt venni tüdőszűrésen.

2.Gyógyszeres kezelés

3.Nikotin-tapasz

4.Dohányzásról való leszokást támogató csoport!!: Kutatások alapján a leghatékonyabb módszer!

Lehet, hogy valakiben már régóta érlelődik a gondolat, hogy letegye, de egyedül, segítség nélkül ez nem megy. Már az is haladás lehet, ha a napi adagon csökkentünk. Ha szeretnék a dohányzásmentes életet élni, ezzel is hosszútávon szolgálni az egészségünket, akkor kérem, írjanak egy e-mailt az efi.morahalom@gmail.hu-ra. Amennyiben összegyűlik a megfelelő számú ember és a dohányzásról való leszokás támogatást csoportos formában tudjuk megszervezni, ennek részleteiről mindenképpen írunk válasz e-mailben! Hiszen kutatások alapján így a leghatékonyabb a leszokás. Amennyiben nem gyűlik össze, egyénileg is van lehetőség részt venni a leszokást támogató programban!

 

További leszokási információkat talál az alábbi internetes honlapokon:

Országos Korányi Pulmonológiai Intézet: www.koranyi.hu, itt megtalálhatja a tüdőgondozók címlistáját is.

Országos Egészségfejlesztési Intézet: www.oefi.hu

Dohányzás Leszokás Támogatás Központ: www.dltk.hu

Leteszemacigit: https://leteszemacigit.hu

 

© 2024 Móra-Vitál Járóbeteg-szakellátó és Fürdőgyógyászati Központ.

Az oldalt készítette és üzemelteti: