NOVEMBER 14. A CUKORBETEGSÉG VILÁGNAPJA
A cukorbetegség globális probléma. Az inzulinhatás csökkent, vagy hiányzik, emiatt a szervezet egyes sejtjei nem tudják a vérből a szőlőcukrot felvenni.
Kezelése:
A kezelés megkezdése előtt orvosi vizsgálat szükséges.
A MOZGÁS fontossága, előnyei:
Gyógytornász segítségével mindenki egyénre szabott intenzitással tud mozogni, ami hatékonyan segít a gyógyszerbeállításban. Meg kell határozni, hogy milyen típusú mozgást végezzen, az időtartamot, intenzitást, a testmozgásra szánt idő felépítését. A mozgás mindig egyénre szabva, egyéni állóképességhez, általános állapothoz mérten történjen. Kiemelten fontos a folyamatos vércukor ellenőrzés és követés!
Hasznos tanácsok, tippek:
Mikor ne sportoljon, ne mozogjon a cukorbeteg?
Megfelelő életmódváltással jelentős mértékben javíthatjuk az életmódot.
Készítette: Lőrinc Klaudia, dr. Wernerné Eszter Rita
Veszteségek és gyász – november
Halottak napja – november 2. Az elhunyt szeretteinkről való megemlékezés napja.
A veszteségek megtapasztalása és az erre adott reakció, a gyász folyamata egy természetes jelenség az élet során, ami mindig az életről is szól: arról, hogyan tudunk tovább élni a fájdalom után, hogy hogyan tudjuk elfogadni saját halandóságunkat. A gyász általában hosszú és kemény folyamat, amelyet mindenki egy kicsit másképp él meg, de a halál feldolgozásának lépései, a gyász kísérőtünetei előbb vagy utóbb mindenkinél megjelennek.
A halál elfogadásának folyamatát sokban nehezíti a társadalmi kultúra, amiben a halált sokszor tabuként kezeljük és tagadjuk. A veszteségek feldolgozása egy olyan feladat, amit mindenkinek magának kell elvégeznie, de a gyász folyamatában rengeteget segíthet a környezet, a család, a barátok, és a sorstársközösségek is.
A gyász kezdeti időszakában segíteni kell a gyászolót a hétköznapok túlélésében, konkrét segítséget adva a mindennapi élethez. Fontos, hogy a környezet legyen nagyon türelmes a gyászolóval, hogy tolerálja a hangulatingadozásait és ne támasszon irreális elvárásokat vele szemben. Érdemes megpróbálni a gyászolókat aktivitásokba belevonni, kimozdítani őket az otthonukból. Figyelemmel kell lenni arra, hogy a gyászhoz és a feldolgozáshoz idő kell. A legfontosabb pedig az, hogy legyen türelmünk újra és újra meghallgatni őt. A gyászolónak nyitottság kell, türelem, elfogadás és társaság.
A gyászreakció szakaszai általában (de minden gyászfolyamat egyedi): 1. Sokk: órákig, akár napokig tart. 2. Kontrolláltság: hivatalos ügyek – pl. temetés, búcsúztatás – intézésének ideje. 3. Tudatosulás: hangulatingadozások és nehéz, mély érzelmek megjelenése visszatérően, mint a düh, harag, bűntudat, tehetetlenség, fájdalom, végül szomorúság. Testi tünetek is megjelenhetnek. 4. Elfogadás: érzelmi hullámzás csendesedésével egyre több szép emlék is megjelenik, testi tünetek csökkennek. 5. Feldolgozás: az élet újraszervezésének képessége a szeretett személy hiányában. Megjelennek pozitív, örömteli érzések és hangulatok, visszatér a világ és a jövő iránti nyitottság.
Előfordulhatnak elakadások a gyászfolyamatban, amelyeket különböző tényezők okozhatnak, pl. hirtelen, váratlanul történik vagy baleset, erőszak hatására ér veszteség; illetve, ha a környezet nem támogatja a veszteség feldolgozását. Krónikus gyász során a folyamat elhúzódik, a gyászoló csak a veszteségével képes foglalkozni. A késleltetett gyász során a gyászreakció általában megfigyelhető jellegzetességei nem jelennek meg, legátlódnak, és gyakran testi megbetegedések útján válnak láthatóvá. Érdemes szaksegítséget igénybe venni ezekben az esetekben!
Összeállította: Matolay Máté pszichológus (EFI Mórahalom), források: https://gyaszportal.hu/2018/02/21/dermedtseggel-kezdodik-aztan-jon-az-uresseg-es-a-harag/ , http://perinatus.hu/csoportok/vesztesegek/gyaszfolyamat-szakaszai/
Reflux (GERD) más megközelítésből
Miért hasznos a gyomorsav?
Két kulcsfontosságú előnye van: felszívódás és védelem. Amikor az étel a gyomorba kerül, a gyomorsav megkezdi a fehérjék és a legtöbb ásványi anyag pepszinnel történő lebontását, ezáltal előkészíti az egészség és a jólét szempontjából fontos tápanyagok (például a vas, a B12-vitamin, a D-vitamin stb.) felszívódását. A rossz és a veszélyes baktériumok elpusztításában is segít.
Tények:
A nyelőcsőbe történő sav-visszaáramlás nem feltétlenül jelenti azt, hogy túl sok gyomorsavunk van (ez mindössze az antiperisztaltika jele). A nem megfelelő mennyiségű és minőségű gyomorsav ugyanis csökkenti a nyelőcső alsó záróizmának tónusát, ezáltal lehetővé teszi, hogy a gyomor tartalma (a gyomornedvekkel együtt) visszaáramoljon a nyelőcsőbe.
Tehát:
A reflux (GERD) rendkívül ritkán párosul túlzott gyomorsav-szinttel, a probléma sokkal inkább az antiperisztaltikához köthető, és a gyomorsav rossz irányba történő áramlása sokkal inkább összefügghet a rossz gyomorfunkcióval és a gyomorsav kevés mennyiségével.
Ennek tükrében hogyan kezelhetjük a refluxunkat eredményesen?
A gyomorsavképzés és a gyomorfunkció erősítésével, nem pedig gyengítésével!
Néhány hasznos tanács a reflux leküzdése érdekében:
Jó egészséget kívánunk mindenkinek!
Fejben csak egy szál cigi…és az egészségének?
A dohányzás nem csak a daganatos megbetegedések kockázatát növeli. Tegye meg az első lépést, és tájékozódjon a dohányzás egészségügyi következményeiről!
https://lakossagi.koranyi.hu/dohanyzasrol-valo-leszokas…/
Már kialakult daganatos betegség esetén ne maradjon egyedül a félelmeivel! Keresse fel a Lélegzet Egyesületet, amely az első és egyetlen, kifejezetten a tüdődaganatos megbetegedéssel küzdő betegek és hozzátartozóik támogatására létrejött betegszervezet!
https://lelekzetegyesulet.hu/tudorak
Miért is olyan nehéz a leszokás?
A dohányzás szenvedélybetegség. A morfinhoz, a kokainhoz hasonlóan, amelyek esetében kábítószer függőség alakulhat ki, a dohányzás következtében nikotin függőség alakulhat ki. Sokan évfordulók, események kapcsán elhatározzák, hogy abbahagyják a dohányzást. Ez azonban segítség nélkül, csak az akaraterő segítségével ritkán vezet eredményre. Ahogy a testi betegségek gyógyításához is segítségre van szükség, ugyanúgy a szenvedélybetegségek, a nikotin függőség gyógykezeléséhez is szakember segítségére van szükség.
A függőség mértéke függ attól, hogy hány éve dohányzik valaki, hány szál cigarettát szív el egy nap, mikor kezdett el dohányozni, milyen erős cigarettát szív és milyen mélyen szívja le a füstöt.
Kutatások alapján-statisztika
– A legtöbben középiskolás korukban kezdenek el dohányozni.
– Minél több idő telik el dohányzóként, annál nehezebb letenni.
– Aki kizárólag önerőből karja letenni, azoknak 5 %-a sikeres.
– Aki önerőből próbálkozik, de utánaolvas a dolgoknak, azoknak 15 %-a sikeres.
– A csoportos leszokás 20 %-ban eredményes!! Csoportban a leghatékonyabb leszokni
– A csoportos leszokás gyógyszerrel támogatva 30 %-ban eredményes.
Tehát azt láthatjuk statisztikak alapjan: csoportos leszoktató program a leghatékonyabb a gyogyszeres kezeles mellett.
Mi segíthet a leszokásban?
A sikeres leszokás kiindulópontja mindig a motiváció, az eltökéltség és a saját döntés.
Például a leszokni vágyó el tudja-e kezelni magát nem-dohányosnak? Milyen lesz ez a nem-dohányzó énjük? Személyesen mennyire fontos a leszokás? Mit vár a leszokástól? Tudja-e, hogy a döntés egy folyamat és a döntési egyensúlyát vizsgálni tudja: mi a jó a dohányzásban – mi a rossz a dohányzásban, mi a jó a leszokásban, mit nyer a leszokással? Azonban a legtöbb leszokni vágyó dohányosnak jól jön a segítség a motiváció erősítéséhez. És az nem hiba, nem kudarc, ha a dohányzásról való leszokás nem megy önerből. Bátran kérjen segítséget!
1.Orvosi segítségkérés, tanácsadás
Tanácsot adhat a leszokásához a háziorvosa, vagy a területi tüdőgondozó tüdőgyógyász szakorvosa. A tüdőgondozót azért is érdemes felkeresnie, mert ha már évek óta dohányzik, ajánlott részt venni tüdőszűrésen.
2.Gyógyszeres kezelés
3.Nikotin-tapasz
4.Dohányzásról való leszokást támogató csoport!!: Kutatások alapján a leghatékonyabb módszer!
Lehet, hogy valakiben már régóta érlelődik a gondolat, hogy letegye, de egyedül, segítség nélkül ez nem megy. Már az is haladás lehet, ha a napi adagon csökkentünk. Ha szeretnék a dohányzásmentes életet élni, ezzel is hosszútávon szolgálni az egészségünket, akkor kérem, írjanak egy e-mailt az efi.morahalom@gmail.hu-ra. Amennyiben összegyűlik a megfelelő számú ember és a dohányzásról való leszokás támogatást csoportos formában tudjuk megszervezni, ennek részleteiről mindenképpen írunk válasz e-mailben! Hiszen kutatások alapján így a leghatékonyabb a leszokás. Amennyiben nem gyűlik össze, egyénileg is van lehetőség részt venni a leszokást támogató programban!
További leszokási információkat talál az alábbi internetes honlapokon:
Országos Korányi Pulmonológiai Intézet: www.koranyi.hu, itt megtalálhatja a tüdőgondozók címlistáját is.
Országos Egészségfejlesztési Intézet: www.oefi.hu
Dohányzás Leszokás Támogatás Központ: www.dltk.hu
Leteszemacigit: https://leteszemacigit.hu